Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri
#1
Çatı katı denildiği zaman bir çoğumuz kullanım alanı dar olan ve ısıtma bakımından konforsuz bir alan olarak görmekteyiz. Ancak bu önyargılı bir yaklaşım olmakla beraber doğru bir çatı katı dekorasyonu ile normal ara katlardan bile daha konforlu ve aydınlatma açısından yüksek ışık kaynağının bulunduğu bir yaşam alanına dönüştürülebilmektedir. Çatılar bilindiği üzere yağmur damlaları ve kalıcı kar yükünün baskısını azaltmaya yönelik eğimli bir açı ile tasarlanıp inşa edilmektedir. Bu ise çatı katlarında kullanılacak alanın yükseklik bakımından dar alan yaratacağı endişesi uyandırmaktadır. 
 
Bu endişeli düşünceyi mimari dekorasyon açısından kendi çıkarlarınıza yönelik kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse çatı katında yükseklik bakımından daralan ve yoğunlaşan kör noktalara gerekli dolap, raf sisteminin dizaynı veya yatak yerleşimi hem eğimli bölgenin işlev kazanmasına hem de gereksiz bir kör nokta oluşmasına engel olacaktır. Onun haricinde bu bölgeleri ışıklandırma kanalları açarak bulunduğunuz yaşam alanına köşe noktalarından ferahlatıcı bir aydınlığın ulaşmasını çok rahat bir biçimde sağlayabilirsiniz.
 
Bulunduğu konum itibariyle en üst düzeyde kotta bulunan çatı katları ışıklandırma bakımından da en zengin katlardır. Bunun nedeni gökyüzüyle irtibatı hiçbir şekilde kesilmeyen bu katların çatı yüzeyinde açılacak olan aydınlatma pencereleri ile doğal ışığın kesintisiz etkilerini gün boyu almasından kaynaklanmaktadır. Mutfak alanları da bilindiği üzere aşırı aydınlık ve ferahlık isteyen noktalardır. Çatı katınızda eğimli noktalara uygulayacağınız mutfak raf ve dolapları sayesinde bu noktalarda ekstra verim almanızı ve yeme-içme alanlarınızı tavan yüksekliğinin avantajından kaynaklanarak katın orta bölümüne konumlandırmak sizlere mekansal dinamizm kazandıracaktır.
 
Kaynak:
https://www.caticikismerdiveni.com/catik...syonu.html
https://www.fakrocatimerdiveni.gen.tr/ca...syonu.html
https://www.fakrocatimerdiveni.org/catik...syonu.html
https://www.fakrocatimerdivenleri.gen.tr...syonu.html
https://www.fakrocatipencereleri.gen.tr/...syonu.html
http://www.fakrocatipenceresi.gen.tr/cat...syonu.html
https://cati.pencereleri.com/catikatitad...syonu.html
Bul
Alıntı


Bu Konudaki Mesajlar
Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri - tarafından admin - 12-17-2020, 09:10 AM

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi